Objednať sa

Najmä pre rodičov, čo ľúbia svoje deti…“Pred návštevou pani zubárky“

Pred pár rokmi, ešte takmer nikto z rodičov nerozumel tomu, prečo chodiť k zubnému lekárovi už od prvého prezeraného zúbka.

Rovnako dôležité, aby si dieťa vytvorilo návyk je aj to, aby rodič dostal informácie, ktoré mu nepovie nikto iný. A úprimne „všetko viem z internetu“ predsa nemôže mať rovnakú váhu, ako keď Vám dá informácie zubný lekár – odborník.

Zubný lekár je často prvým lekárom, ktorý môže odhaliť začínajúce ochorenie. Sleduje nielen zuby, ich vzájomné postavenie a zhryz, ale aj jazyk, sliznice, podnebie, slinné žľazy…všíma si sánkový kĺb, lymfatické uzliny, či trojklanný tvárový nerv.

Dokonca ešte predtým ako vykukne prvý zúbok môže mamičkám odporúčať ako sa starať o ústnu dutinu dieťatka už počas dojčenia až po prerezanie prvých zúbkov.

Zubný lekár Vás dokonca môže správne nasmerovať aj pri výbere cumlíka. Dozviete sa, prečo je treba vyberať podľa „veku“ (mesiacov) dieťatka, a keď už, tak vyberať cumle aj hryzadlá kvalitné, možno od firmy, ktorá sa práve na ústne zdravie špecializuje.

A rovnako sa má rodič šancu dozvedieť, že keď sa cumlíka zbavíme čo najskôr a nedovolíme dieťaťu cmúľať si palec, môžeme tak predchádzať rôznym anomáliám, ako napr. otvorený zhryz u detí, spojený s poruchami reči, napr. šušlaním.

Viete, čo ešte je prospešné sledovať? Škrípanie zubami, alebo zatínanie zubov. Keď sa aj dospelého opýtame, či škrípe zubami, tak málokto povie áno. Nielen, že sa dospelí už hanbia, ale vôbec to nemusia vedieť, pretože často škrípeme zubami napr. pri spánku.

Vaše dieťatko to bežne nemusí robiť, ale môže si tak „ pomáhať“ v stresovom období. Napríklad pri nástupe do škôlky, školy…

Naše pani doktorky, ktoré sa špecializujú na deti potom môžu informovať rodiča nielen o správnom čistení detských zubov, aby sme ich aj naozaj vyčistili, ale aj o tom, aké následky môže mať nesprávna starostlivosť o detské zúbky.

Keď my rodičia „dovolíme“ deťom sladkosť, ruku na srdce, rozmýšľame vždy nad tým, že skôr ako lízanku, či cukrík mu dám radšej sušienku, a potom vypláchneme ústa. Že napečený koláč, či kúpená sušienka (samozrejme v primeranom množstve) s následným výplachom čistou vodou je určite, z pohľadu zubov, lepšia voľba? Dieťa nedrží v ústach cukrík dlhé minúty. Sladká chuť z cukríka, či lízanky sa ešte dlho budú držať v ústach, aj preto nie sú práve najlepšou voľbou. Hlavne je treba myslieť na to, že cukry pôsobia v ústach istý čas po ich konzumácii, preto je dôležité ich nekonzumovať často v priebehu dňa. Takto v ústach pretrváva znížené pH (kyslé prostredie) a zvyšuje sa riziko kazov.

Ja už nad tým rozmýšľam, aj keď posielam dcérku do školy s darčekmi pre spolužiakov v deň jej narodením. Aj u Vás ešte pretrváva tento zvyk? My nikdy neberieme do škôly sladkosti, alebo džúsik v krabičke, skôr jabĺčko pre každé dieťa, alebo bublifuk 😊

Čo teda môžeme urobiť pre naše deti, aby zvládli návštevu stomatológie úplne v pohode?

Povedzme si pravdu, aj pre nás, rodičov, je to dôležité. Prichádzať bez stresu a odchádzať s úsmevom od zubného lekára.

Treba začať už doma. Návykom umývať si zúbky každé ráno aj každý večer (čo je ešte dôležitejšie) už od prvých zúbkov. Áno, môže byť prvý týždeň náročnejší, všetci sme si tým prešli, ale všetci sme si aj zvykli.

Doma sa s dieťaťom o plánovanej návšteve zubára rozprávať. Prosím Vás, rodičia, ROZPRÁVAŤ, nie strašiť. Lekár je predsa pomocník nášho zdravia, nie strašiak. Rozprávať sa aj každý deň, napríklad týždeň pred návštevou.

Vysvetliť všetko, čo sa bude diať. Používať pritom správny slovník, ktorý je pre deti zrozumiteľný a nevyvoláva obavy.

Najskôr chodí dieťatko k pani zubárke iba pre „spočítanie zúbkov, ich pošteklenie, poškrabkanie. Osprchujú sa zúbky vodičkou a tú vysaje chobot sloníka. Pani doktorka ich pozrie zrkadielkom“. Pritom si u nás deti pozrú rozprávku, požičajú si vesmírne okuliare, povozia sa na parádnom voziacom kresle, z ktorého vieme spraviť aj postieľku a usmejú sa na pani doktorku.

Keď máte doma hračkársky lekársky kufrík, plný nástrojov, tak si to môžete s dieťatkom aj skúšať. „Pozriem sa aj ja na Tvoje zúbky zrkadielkom, ako to bude robiť aj pani zubárka“.

Keď si postupne, návštevami pri kontrole, vybuduje s pani doktorkou Vaše dieťa vzťah, tak aj pri už nutnom ošetrení to malý pacient zväčša zvládne s úsmevom.

Aj jazda na bicykli chce cvik, a potom to už ide „samo“.

Naše pani doktorky majú vždy láskavý tón, pozitívny slovník, vysvetlia, usmievajú sa, vypočujú a empaticky pochopia aj to, keď Vaše dieťatko dnes nemá svoj deň. Ale naše skúsenosti hovoria, že aj dieťa, ktoré považujete doma za neošetriteľné, nakoniec ošetriteľné je.

Niekedy stačí aj nechať maminu, či tatina na našej recepcii čítať si časopis. A malý hrdina tak nevníma rodičov stres. Aj ja sa občas obávam, ako to moje dieťa zvládne a moje obavy je cítiť. Neukazujme však deťom našu miernu paniku 😊

Doma však zásadne nepoužívam slová ako vŕtačka, ihla…, ani vyhrážky „keď si nebudeš dobre umývať zúbky, tak Ti ich pani doktorka vyvŕta“. Ale dokonca ani neklamem, že „neboj, nebude to bolieť“. Lebo trošička to môže bolieť a prečo ničiť našu vzájomnú dôveru, hoci milosrdnou lžou. A ani „nebude Ti nič robiť“ nie je pravda. Veď už keď sa pani doktorka pozrie do úst vlastne niečo robí.

A zásadne deti neuplácam „keď to vydržíš, tak pôjdeme do hračkárstva“. Starostlivosť o zdravie sa môže stať prirodzenou súčasťou života, jeho prioritou, už od detstva.

 

A keď aj teraz máte ešte množstvo otázok, tak pýtať sa lekára, nie kamarátky, či internetu je najlepšia voľba.

Objednať sa

Vyplňte formulár, preferovaný termín návštevy a my sa Vám ozveme.
Ako ste sa o nás dozvedeli?
Súhlas

Google reCaptcha: Invalid site key.