Zdravé ďasná by nemali krvácať

Blog
Lesly juarez 1 Ah GNG Kuh R0 unsplash
Blog
Zdravé ďasná by nemali krvácať
Dec 12, 2021
-

-

1. Aké najčastejšie sa vyskytuje nesprávnou starostllivosťou o chrup?

Jednoznačně najrozšírenejším infekčním a chronickým onemocněním lidské populace je zubný kaz. Postihnutie zubným kazom je najčastejšie spojené ruka v ruce s gingivitídou – zápalom ďasien, protože nejhlavnější etiologický faktor – zubný povlak, hraje při obou onemocněních nejzávažnější roli. Dalším onemocněním je parodontitida – kterou pacient častokrát začne trpieť díky neléčené gingivitíde. Zápal postihuje celý závesný aparát zuba, při vyšetření v ambulanci zjišťujeme přítomnost parodontálních vačkov. Konečným začiatkom parodonta většinou bývá úplná vrstva závesného aparátu, která vedie k strate zuba.

2. Dokáže zlý stav našeho chrupu ovlivnit naše celkové zdravie?

samozřejmě. Nesprávná a hlavně nedostatečná péče o náš chrup a ústní dutinu může souviset s celkovými onemocněními, jako jsou mozkové příhody, vznik kardiovaskulárních onemocnění/ateroskleróza, infarkt myokardu/, chronické záněty dýchacích cest, poruchy trávícího traktu, diabetes mellitus a mnohá další onemocnění. O zuby sa proto treba starat. Prioritnú tu stále pravidelná a dôkladná ústní hygiena.

3. Akú úlohu zohráva dedičnosť pri vzniku týchto ochorení?

Žiaľ, ještě stále se velmi často setkávám s faktem, kde pacienti připisují dezolátní stav svého chrupu dědičnosti. Genetika má na stav našeho chrupu jednoznačně menší podiel ako starostlivosť. Vieme zdediť napr. počet, tvar, velikost a farbu zubov, ich postavení, množstvo a zloženie slín, čo,

samozrejme, sú faktory, ktoré zlepšujú alebo zhoršujú podmienky na riziko vzniku zubného kazu, ale samotný kaz je infekčné ochorenie spôsobené baktériami žijúcimi v zubnom povlaku. Je síce pravda, že niektorí pacienti sú viac náchylní na to, že budú raz trpieť parodontitídou-existujú geneticky podmienené formy, tie sú však ojedinelé, a prioritnú úlohu v prevencii proti zubnému kazu a ochoreniam parodontu však stále zohráva pravidelná a dôkladná ústna hygiena minimálne dvakrátročne. Stomatológovia a dentálne hygieničky predstavujú pre pacientov zdroj bohatých informácií o tom, ako sa konkrétne starať o svoje zuby a ďasná.

4. Dá sa parodontitída liečiť?

Pri spolupracujúcom a motivovanom pacientovi áno. Vďaka dnešnej modernej stomatológii je na výber veľa možností liečby, ktorá samozrejme v konečnom dôsledku je závislá od tohoktorého stavu u konkrétneho pacienta na základe dôkladnej klinickej a rontgenologickej diagnostiky. Našťastie už sú za nami časy, kedy sa liečili len boľavé zuby a na parodontitídu sa nemo prizeralo, čo zákonite vyústilo do následnej extrakcie zuba, pokiaľ nevypadol sám. Okrem základnej dentálnej hygieny, majú v modernej parodontológii svoje miesto laser, ozón, otvorená či uzavretá kyretáž, vážnejšie stavy spojené s úbytkom kosti sa dajú pomerne úspešne liečiť modernými umelými kostnými preparátmi. Častokrát sa nevyhneme ani antibiotickej liečbe pre výraznú eradikáciu mikroorganizmov

v zapálených vačkoch a pre maximalizáciu výsledku našej liečby. Podrobnejšia diagnostika a zároveň aj kontrola liečby sa dnes prevádza na základe molekulárne biologických testov, dostupných už aj na Slovensku, ktoré dokážu po jednoduchom odbere vzorky doslova ´´ušiť´´ pacientovi liečbu na mieru.

5. Čo by ste odporučili pacientom trpiacom parodontitídou?

Jednoznačně neotálejte s návštevou u svého stomatológa. U nás bylo ještě donedávna zvykem navštívit svojho zubního lékaře, až nás boleli zuby. V současnosti potřebuje gingiv všech nebo velmi rapiu pacient vyše 85 procent častokrát už ve nízkých vekových. V dobe poslední ale aj velmi rada momentálně, že stále více a viac pacientov si uvedomuje hodnotu svojho vlastného chrupu, zvyšuje zodpovednosť za vlastní zdravie. V dnešnej dobe je mať vlastný chrup najlepšiu investíciu. Treba pamatovať nato, že prevencia je vždy príjemnejšia a lacnejšia ako zanedbaného stavu chrupu, častokrát spojeného s rôznymi bolesťami. Mať pekný, zdravý a funkční úsměv nám pomáhá při kontaktu s lidmi, v práci, či ve spoločenskom uplatnění.

Arrow black long back