Dentálna hygiena je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie ústnej dutiny. Pri dentálnej hygiene sa odstraňuje zubný kameň, povlak a pigmenty zachytené na povrchu zuba.
Zubný povlak je vrstva tvorená baktériami a „zvyškami“ potravy. Najčastejšie sa udržiava miestach, ktoré sú ťažšie prístupné na čistenie, pri krčkoch zubov, či v medzizubnom priestore. Pokiaľ sa pravidelne neodstraňuje, spôsobuje zápal ďasien a môže spôsobiť zubný kaz.
Zubný kameň je stvrdnutý povlak. Vzniká pri nedostatočnom odstránení povlaku. Do povlaku sa zabudovávajú minerály zo sliny, povlak tvrdne a premieňa sa na zubný kameň. Ten sa už zubnou kefkou už nedá odstrániť. Dráždi ďasná, spôsobuje ich zápal, zvýšenú citlivosť, krvácanie, a môže viesť k závažnejším ochoreniam závesného aparátu, ako je parodontitída. Pri pravidelnom odstraňovaní zubného kameňa sa udržiavajú ďasná zdravé.
Pigmenty z farebných nápojov a jedla sa zachytávajú do mikroskopických jamiek a zárezov na povrchu zuba, a menia tak farbu zuba. Jemnejšie pigmenty je možné odstrániť aj zubnou kefkou, tie hlbšie iba profesionálnou dentálnou hygienou. Po ich odstránení budú Vaše zuby prirodzene žiarivejšie a belšie.
AKO PREBIEHA DENTÁLNA HYGIENA?
Pri dentálnej hygiene postupujeme podľa najnovších odporúčaní Guided Biofilm Therapy. Hygiena prebieha zjednodušene v týchto krokoch:
1. Diagnostika pacienta
ku každému pacientovi sa snažíme pristupovať individuálne, na základe stavu jeho ústnej dutiny ako aj jeho potrieb.
2. Zviditeľnenie povlakov farbením
pred samotným čistením zubov sa používa špeciálne farbivo na farbenie povlakov a zubného kameňa. Zvýrazní to miesta, ktoré nie sú dostatočne vyčistené.
3. Motivácia pacienta
zviditeľnený povlak a zubný kameň sa ukáže pacientovi. Pacient sa motivuje a inštruuje správnou technikou čistenia zubov, vysvetlí sa používanie medzizubných pomôcok.
4. Pieskovanie Air-flow
za pomoci jemného prášku pod prúdom vody sa zuby dôkladne očistia od nánosov, povlaku, pigmentov.
5. Čistenie ultrazvukom
zubný kameň viditeľný voľným okom sa odstráni pomocou ultrazvuku. Častokrát sa zubný kameň nachadza pod úrovňou ďasna. Tento typ zubného kameňa je oveľa nebezpečnejší a odstraňuje sa ručne pomocou kyriet. Takisto prípadné zvyšky kameňa nad ďasnom sa očistia ručne kyretami a škrabkami. Pokiaľ je prítomný zápal ďasien, vyplachujú sa ďasná lokálne s antiseptickou vodou pomocou striekačky s tenkou kanylkou.
6. Kontrola po dentálnej hygiene
po dokončení dentálnej hygieny sa skontroluje ústna dutina, premerajú sa medzizubné priestory a určí sa vhodná veľkosť medzizubnej kefky.
7. Recall
individuálne podľa potrieb každého pacienta a na základe počiatočnej diagnostiky sa pacient objednáva v rôznych intervaloch na dentálnu hygienu.
Profesionálna dentálna hygiena v kombinácii s domácou ústnou hygienou znižuje pravdepodobnosť vzniku kazu a pomáha udržať zdravé ďasná. Prevencia je vždy lepšia ako liečba.