Ošetrenie kanálikov – endodoncia
Hlavným cieľom tejto liečby je záchrana prirodzeného zuba, čo je vždy výhodnejšie ako jeho vytrhnutie (extrakcia). Aj keď existuje viac spôsobov ako účinne a esteticky nahradiť zub, mala by to byť posledná možnosť, pre ktorú sa rozhodneme.
Ošetrenie koreňových kanálikov sa nazýva endodoncia. Ide o zákrok, ktorý sa vykonáva pri zápale zubnej drene, alebo zápale zubného lôžka s cieľom vyčistiť kanálik od zapálených tkanív a baktérií.
Zapálenú alebo infikovanú zubnú dreň môže spôsobiť kaz. Liečba koreňových kanálikov je ľahko uskutočniteľnou a dokonca praktickou metódou záchrany zuba. Je to často jediná možnosť záchrany zuba a zároveň zabraňuje šíreniu infekcie a baktérií zo zapáleného zuba do celého tela.
Účelom endodoncie je eliminovať bolesť, citlivosť alebo nepohodlie, a zároveň udržať zub v ústach pacienta. Ak bude liečba úspešná, ochráni aj vaše celkové zdravie.
Kedy je potrebné endodontické ošetrenie?
V koreňových kanálikoch sa nachádzajú drobné cievy a nervy, a preto sa často stretávame aj s ľudovým názvom „vyťahovanie alebo vyberanie nervov“.
Tieto cievy a nervy sa dostávajú z kosti cez vchody do koreňových kanálikov, do zubnej drene, ktorá následne vyživuje celý zub.
Problém nastáva vtedy, keď sa táto vnútorná časť zuba poškodí alebo infikuje, môže vzniknúť zápal. Zápal v zubnej dreni vzniká najčastejšie kvôli hlbokému
a dlho neošetrenému chronickému zubnému kazu. V tomto zubnom kaze sa nachádza mnoho baktérií, ktorých toxíny postupne prenikajú do vnútra tkaniva drene a nastáva jej zápal.
Môže sa to prejavovať akútnou bolesťou, vysokou citlivosťou na tlak pri jedení a tiež pri tepelných podnetoch (chladná voda, studený vzduch, horúci nápoj, atď.), prípadne opuchom.
Preto je veľmi potrebné vyhľadať zubného lekára a bolesť a zápal čo najskôr vyriešiť.
V opačnom prípade baktérie môžu infikovať až kosť v oblasti koreňa zubu. Pri neliečení postupne deštruuje kosť a ovplyvňuje celkové zdravie pacienta.
Dôležitá je dôkladná diagnostika, pretože príznaky zápalu sa môžu odlišovať.
Lekár používa na diagnostiku techniky ako poklop po zube, ľadový podnet, tlak na kosť približne v oblasti konca koreňa a v neposlednom rade je veľmi dôležitá tzv. intraorálna rtg snímka, ktorá lekárovi môže poskytnúť mnoho dôležitých informácií.
Pred zákrokom vždy používame lokálnu anestéziu, aby sme eliminovali bolestivosť.
Zubný lekár najskôr odstráni zubný kaz, alebo nevyhovujúcu výplň a zub vyčistí, aby mal dobrý prístup do dreňovej dutiny a následne ku koreňovým kanálikom.
Počet koreňových kanálikov sa mení, niektoré zuby môžu mať iba jeden kanálik a iné 4 až 5 kanálikov (horné stoličky).
Od počtu kanálikov závisí neskôr aj cena ošetrenia. V prvom rade musí lekár nájsť všetky tieto kanáliky daného zubu, aj preto u nás používajú všetci lekári zväčšenie, či už lupové okuliare alebo mikroskop.
Všetky nájdené koreňové kanáliky treba spriechodniť až po koniec koreňa, rozšíriť špeciálnymi koreňovými nástrojmi a následne dôsledne vydezinfikovať výplachovými dezinfekčnými roztokmi na likvidáciu všetkých baktérií.
Keď máme kanáliky rozšírené na požadovanú šírku a vyčistené, následne ich môžeme hermeticky uzatvoriť trvalou koreňovou výplňou.
Kanáliky musia byť správne zaplnené až po ich koniec.
Po endodontickom ošetrení je časté, že je zub citlivý, hlavne na tlak. Ide o obdobie pár hodín až pár dní po zákroku.
Ak by ale bolesť a citlivosť pretrvávali dlhšie, je dôležité navštíviť ošetrujúceho lekára.